Co je to FTP?

FTP (File transfer protocol), je protokol, pomocí kterého můžete provádět kompletní práci se soubory na vzdáleném serveru, jako je kopírování, mazání, přejmenovávání, vytváření adresářů a podobně.

Pro práci s FTP je potřeba mít nějaký program. Můžete přistupovat k serveru pomocí webového prohlížeče a webové aplikace, kterou naleznete na adrese http://webftp.web4u.cz, nebo pomocí specializovaného FTP klienta, bez kterého se pro plnohodnotný přístup k FTP neobejdete.

Jaké programy lze použít?

Existuje spousta klientů pro pohodlnou práci se soubory na FTP. Níže uvedeme pár klientů, které lze použít a které můžete používat zdarma.

  • FileZilla (http://filezilla-project.org/) – Jedná se klienta, který v současné době patří k těm nejlepším. Je takzvaně multiplatforní, což znamená, že jej lze stáhnout jak pro operační systém Windows, tak i GNU Linux.

  • FireFTP (http://fireftp.mozdev.org/) – Jedná se rozšíření pro webový prohlížeč Mozilla Firefox. Opět se jedná o multiplatforního klienta, neboť ho lze instalovat do Firefoxu pro Windows i GNU Linux.

  • gFTP (http://www.gftp.org/)- Klient určený pro operační systém GNU Linux a prostředí Gnome.

  • WinSCP (http://winscp.net/eng/docs/lang:cs)– Klient určený pro operační systém Windows.

  • TotalCommander (http://www.ghisler.com/)– Oblíbený správce souborů, který je určený pro operační systém Windows. Není tedy klasickým FTP klientem, ale má v sobě tuto funkci zahrnutou.

  • Krusader (http://www.krusader.org/) – Oblíbený správce souborů, který je určený pro operační systém GNU Linux a prostředí KDE. Stejně jako Total Commander není klasickým FTP klientem, ale tuto funkci v sobě zahrnuje.

Samozřejmě můžete použít i jiné klienty, které jsou určené pro práci se soubory na FTP.

Údaje pro připojení na FTP

Pokud využíváte PHP hosting, jsou údaje pro připojení následující:

Adresa: ftp.web4u.cz

Jméno: uzivatel

Heslo: heslo

Režim připojení: pasivní režim


Pokud využíváte ASP.NET hosting, jsou údaje pro připojení následující:

Adresa: ftp.aspnet.web4u.cz

Jméno: uzivatel

Heslo: heslo

Režim připojení: pasivní režim

Vaše uživatelské jméno a heslo pro připojení na FTP naleznete v závěrečné zprávě webhostingu.

Dostali jste odpověď na svou otázku?